Pedellen der kan alt

Flemming Østerby Jensen er virkelig en alt-mulig-mand, der kan ALT

Mit arbejdsliv har bragt mig vidt omkring inden for forskllige erhverv. Jeg har arbejdet ved Fritlands Gartneri tilbage i 1973-1977, hvorefter jeg gik i gang som tømrer og sprang ind i firserne tilbage i 1977-1984.

Herefter skulle der arbejdes i fiskeindustrien, hvor der skulle fanges en del fisk fra 1984-1998. Efter det hårde liv på havet lokkede en stilling på en tømmerhandel 1998-2015 med ansvar for lager og vedligeholdelse af bygninger og inventar. 

Så kom muligheden som pedelmedhjælper på Vedersø Idrætsefterskole i 2016, hvor skolen gik i gang med udvidelsen og byggeriet af den internationale afdeling. 

Min ansættelse

  • Pedel, 2016

Kontakt:
fj@vie.dk

Uddannelse:
Tømrer fra Holstebro Tekniske skole 1981

Mit fornemmeste mål med at arbejde med unge mennesker

Jeg kan godt lide at være omgivet af de unge mennesker, da de de giver en frisk pust i dagligdagen.

At være ansat på Vedersø Idrætsefterskole og The International, hvor alle ansatte får lov til at arbejde med de unge mennesker, er en fornøjelse. Vi ser dem forme sig fra usikre til selvstændige individer.

 

Mit ynglingscitatMan kan, hvad man vil.